Instalimi i Windows XP

Go down

Instalimi i Windows XP

Post  Administratori on Fri Jan 11, 2008 12:11 pm

Windows XP Professional

Komponentet e Rekomanduara pėr Windows XP Professional

Procesori 233 MHz minimumi
Rekomandohet 300 MHz
Memorja 64MB minimumi
Rekomandohet 128MB
Hard Disk 1.5GB hapėsirė e zbrazėt
Video Super VGA (800x600) ose mė e lartė
1. Ndizeni kompjuterin tuaj dhe futeni CD e Windows XP Professional nė CDROM.
Ju duhet tė verifikoni se kompjuteri juaj ėshtė i konfiguruar tė filloj (ang. boot ) nga CDROM .
Pėr tė verifikuar kėtė, gjatė ndezjės sė kompjuterit tuaj shtypni tastin “Delete”!
Pasi tė hapet dritarja e Biosit, klikoni mbi “Advanced Setup”, tė 1ST Boot Device; vendosni CDROM, pastaj shtypni tastin ESC, shkoni “EXIT” dhe shtypni tastin ENTER, ju shfaqet njė paralajmėrim ku shkruan “Save Current Settings and Exit (Y/N)?”, shtypni “Y” (mė kuptimin Yes, pra pėr t’i ruajtur ndryshimet) dhe nė fund shtypni tastin ENTER nė tastierė2. Figura 1.1 paraqet kopjimin e skedarėve fillestar tė procesit instalues. Gjatė kėtij procesi programi instalues shkarkon, versionin minimal tė Windows XP pėr tė pėrkrahur procesin instalues, si dhe shkarkon disa drivera. Fotografitė e Bashkėngjitura 3. Pas pėrfundimit tė kėtij procesi, ju keni mundėsinė tė specifikoni njė particion instalues, ose nėse nė kompjuter nuk keni asnjė partcion, ju duhet tė krijoni particion tė ri.
Nėse kompjuteri ka particione ekzistuese, atėherė ju mund t’i fshini ato nėse doni. Ju gjithėashtu mund tė krijoni disa partcione tjera nga kjo mundėsi.4. Nė figuren 1.2, ju do tė njoftoheni se nuk ka asnjė particion tė krijuar, ( kjo paraqitet nėse jeni duke instaluar sistemin operativ pėr here tė parė nė kompjuter ). Pėr tė krijuar particion (ndarje tė re), shtypni C. Fotografitė e Bashkėngjitura 5. Nė figuren vijuese paraqitet pamja e krijimit tė particionit tė ri. Paraqet madhėsinė minimale dhe maksimale tė lejuar pėr particionin e ri, dhe kėrkon nga ju qė tė shtypni madhėsinė e particionit qė doni ta krijoni.
Pasi tė keni shtypur madhėsinė e particionit tė ri, shtypni tastin, Enter pėr tė vazhduar. 6. Nė veprimin e ardhshėm ju duhet tė zgjedhni si tė formatizoni particionin e ri. Keni disa mundėsi: NTFS (Quick), FAT (Quick), NTFS, dhe FAT (shiqoni figuren 1.4). Duke pėrdorur shigjetat nė tastierė zgjedhni njerėn prej kėtyre mundėsive dhe shtypni tastin Enter pėr tė vazhduar. Mė e mira per imstalimon e windows XP eshte NTFS(quik)7. Programi instalues do tė filloj mė procesin e formatizimit tė particionit tė ri tė krijuar mė parė, (fig. 1.5).Ky proces merr disa minuta (1-10 minuta) , kjo varet nga madhėsia e particionit dhe nga sistemi i skedarit qė ju keni zgjedhur.8. Ashtu siq shihet edhe nė figuren 1.6, hapi tjetėr qė vjen pas pėrfundimit tė procesit tė formatizimit ėshtė procesi i kopjimit tė skedarėve nga CD-ja e Windows XP nė particionin e ri. 8. Ashtu siq shihet edhe nė figuren 1.6, hapi tjetėr qė vjen pas pėrfundimit tė procesit tė formatizimit ėshtė procesi i kopjimit tė skedarėve nga CD-ja e Windows XP nė particionin e ri. 9.Pasi tė jetė kompletuar kopjimi i skedarėve, kompjuteri do tė ristartohet dhe procesi i instalimit do tė kaloj nė fazėn e quajtur GUI, (fig. 1.7). Ju mund tė shihni edhe sa kohė ka mbetur deri nė pėrfundimin e instalimit tė Windows Xp.10. Nė veprimin e ardhshėm qė shifet nė figurėn 1.8, do tė kerkohet nga ju qė tė verifikoni Opcionet e Regjionit dhe tė Gjuhės. Pra nė kėtė hap mund tė zgjedhni Regjionin dhe gjuhen, mė pastaj shtypni Next pėr tė vazhduar. 11. Mė pas ju duhet tė shtypni emrin tuaj dhe organizatėn ( figura 1.9 ) ; pasi t’i keni shtypur kėto tė dhėna klikoni Next.12. Tani ju duhet tė shtypni Windows XP Product Key ( Figura 1.10).Pasi tė keni shtypur kėtė kod prej 25 karaktereve qė ndodhet nė CD-nė e Windows XP, shtypni Next.13. Shtypni emrin e kompjuterit, si dhe nėse dėshironi tė vendosni fjalėkalim, atėherė i plotėsoni fushat pėr fjalėkalim dhe atė pėr konfirmim (Fig. 1.11). Pastaj klikoni Next.14. Hapi i ardhshėm ėshtė vendosja e datės dhe kohės (fig. 1.12). 15. Veprimi tjetėr qė pason ėshtė ai qė shihet nė figuren 1.13, ku ju duhet tė caktoni network settings. Ku keni dy mundėsi: Typical dhe Custom. 16. Pasi tė keni caktuar Network Settings ju duhet tė zgjedhni opcionin workgroup ose domain name pėr sistemin e ri. (figura 1.14)17. Nė fihuren 1.15, Windows XP instaluesi fillon mė kopjimin e skedarėve qė pėrkrahin opcionet qė ju zgjodhėt mė herėt ( figurat 1.13 dhe 1.14 ). 18. Pasi tė jetė kompletuar kopjimi i skedarėve, programi instalues vazhdon mė instalimin e komponenteve tjera tė Windows-it.19. Dhe nė fund programi instalues do tė largoj nga disku skedarėt e pėrkohshėm qė ishin pėrdorur gjatė instalimit ( Figura 1.16 ).20. Pas largimit tė skedarėve tė pėrkohshėm, instalimi do tė kompletohet.Windows XP do tė ristartoj kompjuterin, dhe gjithėqka ka pėrfunduar.
Tani keni tė instaluar Windows XP nė kompjuterin tuaj. Kur te shefat ne monitorni ( ekranin ) , e kompjuterit te juaj si ne foto me lart duhet qe te klikon ENTER Ketu e keni nje shebull se si formatizohet Kompjuteri "Pc-ja".Fusha nr.1Fillojm me instalimin e Win xpSe pari duhet qe ta futni ( shtini ) , CD ne pc e juaj .. dhe pstaj e ndezni ( dhezni ) , kompjuterin ( pc ) , e juaj dhe ju del si ne foton e m? poshme:Kur te shefat ne monitorni ( ekranin ) , e kompjuterit te juaj si ne foto me lart duhet qe te klikon ENTERNe fushen Fusha nr.3 e ke te percatur ti rrug te cilat duhet te zgjidhesh .A deshiron te besh formatimin e PC apo do te besh particion.Psh.Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone te reja behet keshtu.Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto ske partiticion D:\ ) klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter masandej del me kliku shkronjen L qe do me thon Lose All data in you driveti prap klikon ne Enter dhe kthehsh prap si ne foto, por pa partiticionin D:\Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon ne shkronjen C dhe ateher mund te krijosh particion.Dhe ti jep vleren, psh nese ne HDD(Hard Disk) ndodhen 30 000 ti e ben 15 000 keshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes nuk eshte ne foto
Si ta besh ate kthehesh prap si ne foto, PO KI MENDJEN TASH DO TE DUKET SI NE FOTONe foto nuk ka partiticione.Ti e nenvizon hapesiren e Hard Diskut C dhe e shtyp Enter.Ateher kompjuteri automatikisht e krijon nje partiticion, madhesia e partiticionit eshte aq sa eshte i madh hardisku ne kompjuterin tend.Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjeter me poshte dhe shiko..Kur del ne kompjuter tondin si ne foton me lart ateher ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFSUne preferoj NTFS ata qe eshte i pari ( Quick ).Pershkak se formatimi kryhet me shpejt ske nevoj te presisht aty 1 ore deri sa te formaton kadal dale.Kur del si ne foto ateher kompjuteri e formaton hardiskun tond.Tash kopjohen filet kryesore qe duhen per me vazhdu instalimi i Windowsit XP.Aty jane do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:Cfar kartele te zerit e ke pastajCfar kartele t'grafikes e kecilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )krejt krto i kontrollon ne fillim qe te dite cfar duhet te instalohet.Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet. Per gjithe driverat e Windowsit te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan.
Per gjithe driverat e Windowsit te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan.Keto jan te njejta ato qe i thash dhe me lart. Aty jane do file qe e kontrollojn se c'ka ki ti ne kompjuter pershembull:Cfar kartele te zerit e ke pastajCfar kartele t'grafikes e kecilin Kontroll Chip e ki ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )krejt krto i kontrollon ne fillim qe te dite cfar duhet te instalohet.Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instalosh vet.MOS HARRO!Per gjithe driverat e Windowsit te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan. Edhe pse nuk jan gjithe driverat, Windowsi prap se prap do instalohet, dhe do i vendoje ato drivera qe i nevoiten PC tende. Pasi te kontrollohen gjithe pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithe drivet qe ndodhen ne CD dhe do kopjohen ne PC.Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri ne fund te instalimit
Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjeter mer me shume kohe me e instalu kurse kompjuterat e ri instalohet pak ma shpejt windowsi xp.Pasi te kontrollohen gjithe pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithe drivet qe ndodhen ne CD dhe do kopjohen ne PC.Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri ne fund te instalimit Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjeter mer me shume kohe me e instalu kurse kompjuterat e ri instalohet pak ma shpejt windowsi xp.
avatar
Administratori
Admin

Posts : 7
Join date : 2008-01-11
Location : **•.ø ø.•*ø.•**•.ø ø.•*ø.•*øArDiTi**•.ø ø.•*ø.•**•.ø ø.•*ø.•*

View user profile

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum